E.H. Louis Bogaerts

Terug naar overzicht

Loenhout, 30 april 1908 - Antwerpen, 8 februari 1989

Hij schreef enkele teksten met zijn "Herinneringen aan Loenhoutse pastoors tussen 1893 en 1967". Deze werden gepubliceerd in het parochieblad en vervolgens gebundeld en aangevuld door E.H. J. Van Dongen in diens publicatie "100 jaar Loenhoutse pastoors 1893-1993". Eerder had hij ook al onderzoek gedaan naar de Loenhoutse pastoors uit een verder verleden, de weerslag waarvan eveneens verscheen in het parochieblad. Al deze teksten en onderzoeksresultaten zijn nu terug te vinden op deze pagina.

Dit is de inleiding die hij schreef voor zijn bundel "Herinneringen aan Loenhoutse pastoors tussen 1893 en 1967":

Enkele zeer persoonlijke indrukken en herinneringen van pastoors die we te Loenhout gekend hebben. Allemaal ferme pastoors, goeie priesters. Natuurlijk hadden ze hun eigenaardigheden. In ieder stak een stukje folklore. We kunnen er nu nog om lachen, vertellen nog graag over hun grappen en deugnieterijen. Goed. Dat doet niets af aan de grote waardering die we voor ieder van hen nu nog dragen.

Hij besloot zijn herinneringen met deze conclusie:

Al deze persoonlijke herinneringen, die me nog voor de geest zweven, heb ik in deze bladzijden opgevangen. Ik gaf alleen een persoonlijke kijk op de zaken. Graag wil ik ze aan 't Loenhouts Parochieblad geven. Antwerpen, 18 november 1985.

Foto's

Oude Beurs te Antwerpen, missiehuis van Scheut, 1945. Vanaf 1934 kwamen de Loenhoutse priesters geregeld samen, een initiatief van Aloïs Meeusen. (Uit: Loenhout. Historisch fotoboek door Marcel Leunen) 

Staande: Louis Bogaerts, Corneel Aernouts, Corneel Vermeiren, Jef Vissers, Gerard Vermeiren, Frans Vinck
Zittend: Corneel Meeusen, Eduard Speltincx, Aloïs Meeusen, Louis Quirijnen, Frans Van Gastel

Biografische schets

  • zoon van Petrus Josephus Bogaerts en Anna Catharina Van Gestel (Loenhout 04.02.1874-18.01.1944);
  • volledige naam: Franciscus Ludovicus Maria Bogaerts
  • kloosternaam: Pater Ambrosius
  • het landbouwersgezin telde 11 kinderen (6 jongens en 5 meisjes); Jan, Jozef, Thérèse (Zr. Hilde van Vorselaar), Jaak, Frans, Louis, Louisa, Zr. Catharina, Corneel, Maria en nog een zus;
  • volgde Latijn-Griekse humaniora aan het Klein Seminarie te Hoogstraten (1922-1928);
  • inkleding te Gent op 23 september 1928;
  • professie te Gent op 24 september 1929;
  • plechtige geloften te Gent op 24 september 1932;
  • priester gewijd te Leuven op 5 augustus 1934;
  • was de grote bezieler van het Rozenkransapostolaat;

Assignaties

  • te Gent : 23 september 1928, noviciaat en student filosofie;
  • naar Leuven : 24 september 1932, student theologie;
  • naar Gent : 9 juli 1935;
  • 1935-1937 : predikatie, sub-bibliothecaris en secretaris "Katholieke Perscentrale";
  • naar Antwerpen: 27 maart 1937;
  • 1937-1938 : medewerker op geloofsverdediging; afdeling parochiebladen en pers;
  • naar Tienen : 27 juli 1938;
  • 1939-1947 : proost hoogstudentkring Tienen;
  • 1939-1948 : directeur van de derde orde voor mannen (08.12.1939-23.06.1948);
  • 1940-1945 : proost studiekring "Ruisbroeckring" (december 1940-juni 1945);
  • 1943-1948 : godsdienstleraar aan het Koninklijk Atheneum te Tienen (14.1.1943-30.06.1948);
  • 1945-1947 : stichter-hoofdredacteur en beheerder van "Dominicaans Leven"; veel predikatie, artikels in "De Rozenkrans" en "Avondgezel"(Brugge); naar Antwerpen-West; 23 juni 1948;
  • 1948-1949 : medewerker aan het Studiecentrum;
  • 1949-1963 : directeur van het Rozenkransapostolaat;
  • 1950-1959 : gastenpater;
  • 1950-1963 : hoofdredacteur van het tijdschrift "De Rozenkrans" (08.12.1949-07.11.1963);
  • 1952-1955 : syndicus (04.12.1952);
  • 1955-1963 : adjunct-directeur van het rozenkransapostolaat; veel predikatie vooral rond het Mariale jaar 1954 en andere Mariamissies; naar Antwerpen: 19 augustus 1959;
  • 1963-1989 : chronist en archivaris;
  • 1967-1989 : directeur van de serie "Bouwstoffen voor de geschiedenis van de dominicanen in de Nederlanden";
  • 1969-1989 : secretaris van het kloosterkapittel (03.06.1969);
  • 1972-1989 : begeleider van een gezinskring te Hoboken;
  • 1975-1989 : archivaris van de provincie; predikatie en tot 1985 biechtvader in religieuze gemeenschappen;

Overleden te Antwerpen op 8 februari 1989.