E.H. Frans Vinck

Terug naar overzicht

Loenhout, 14 juli 1913 - Leuven, 14 februari 1996

Biografische schets

Frans (Constantius) Vinck werd geboren in een landbouwersgezin te Loenhout op 14 juli 1913 als zoon van Michael Vinck(Loenhout 25.07.1863-15.04.1915) en Maria Catherina Roelen (Loenhout 01.04.1865-16.11.1920). Jongste zoon van het gezin met 6 kinderen(Catherina, Joanna, Jacques, Johannes, Adrianus en Frans). Hij volgde Griekse-Latijnse humaniora aan het Klein Seminarie te Hoogstraten.

  • Hij trad in bij de dominicanen op 21 september 1933.
  • De eerste professie te Gent was op 22 september 1934.
  • Op 22 september 1937 volgde de plechtige geloften eveneens te Gent.
  • Op 7 augustus 1938 werd hij subdiaken gewijd.
  • op 25 augustus 1940 werd hij priester gewijd te Leuven.
  • In 1941-1943 woonde hij in het klooster te Antwerpen en vanaf 25 juni 1943 te Leuven.

Vinck was godsdienstleraar aan het Rijkstechnisch Instituut te Leuven maar werd vooral bekend als predikant en voordrachtgever. Vanaf 1942 tot 1964 was hij verbonden als voordrachtgever aan de Belgische Boerinnenbond en de BJB, vanaf 1948 ook aan het Davidsfonds. Hij gaf vele voordrachen over vrijmetselarij.

Vinck was ook proost van het KAJ-gewest Leuven (1943-1955) en promotor van het Rozenkransbroederschap (1955-1959).

Binnen de congregatie was hij o.m.

  • secretaris van de Kloosterraad (1955-1963)
  • syndicus (1944-1956; 1958-1961)
  • vicaris van de prior (1963-1968; 1992-1995)
  • sectieverantwoordelijke van de provincie voor de mutualiteit M.R.B.(1967-1995)
  • supprior (1968-1974; 1981-1984)

Hij overleed te Leuven op 14 februari 1996.

Oude Beurs te Antwerpen, missiehuis van Scheut, 1945. Vanaf 1934 kwamen de Loenhoutse priesters geregeld samen, een initiatief van Aloïs Meeusen. (Uit: Loenhout. Historisch fotoboek door Marcel Leunen) 

Staande: Louis Bogaerts, Corneel Aernouts, Corneel Vermeiren, Jef Vissers, Gerard Vermeiren, Frans Vinck
Zittend: Corneel Meeusen, Eduard Speltincx, Aloïs Meeusen, Louis Quirijnen, Frans Van Gastel

Assignaties

  • te Gent : 21 september 1933, noviciaat en student filosofie;
  • naar Leuven : 18 september 1937, student theologie;
  • naar Antwerpen : 5 augustus 1941;
  • 1941-1943 : sacrista major (10.10.1941) en predikatie;
  • 1942-1964 : vaste voordrachtgever Boerinnenbond; predikatant voor BJB;
  • naar Leuven : 25 juni 1943;
  • 1943-1955 : gewestproost KAJ-verbond Leuven;
  • 1944-1956 : syndicus (29.09.1944; 11.10.1947; 20.11.1950; 27.11.1953);
  • 1944-1945 : magister van de broeders;
  • 1944-1954 : proost van de Hagelandse Doofstommen;
  • 1948- : voordrachtgever Davidsfonds;
  • 1948-1978 : godsdienstleraar Rijkstechnisch Instituut Leuven;
  • 1955-1957 : vicaris van de prior;
  • 1955-1959 : promotor van de Rozenkransbroederschap;
  • 1955-1963 : secretaris van de kloosterraad;
  • 1955-1968 : lid van de kloosterraad;
  • 1958-1961 : syndicus (07.05.1958);
  • 1963-1968 : vicaris van de prior;
  • 1968-1974 : supprior;
  • 1969-1994 : sectieverantwoordelijke voor de mytualiteit MRB;
  • 1974-1979 : lid van de provinciale economische commissie;
  • 1981-1984 : supprior (30.03.1981);
  • 1992-1995 : vicaris van de prior;